Wysoka ocena pracy Zarządu TPB i imprez zorganizowanych w roku Jubileuszu 650-lecia Będzina stała się podstawą jednomyślnego udzielenia Zarządowi TPB absolutorium za okres sprawozdawczy przez Walne Zgromadzenie Zwyczajne.
66 członków TPB obecnych na Walnym Zgromadzeniu, spośród ogólnej liczby 183, wysłuchało z uwagą sprawozdania Zarządu, które przedstawił Prezes Waldemar Szydło. W sprawozdaniu znalazły swe miejsce wszystkie działania, jakie realizowane były na przestrzeni minionego roku, roku wyjątkowego dla naszego miasta świętującego swe 650-lecie. Towarzystwo bardzo aktywnie włączyło się w obchody Jubileuszu poprzez przygotowanie, zgodnie z ubiegłoroczną sugestią Walnego Zgromadzenia, własnego programu imprez. Prezes omówił zatem:
* Będzińską Wigilię 2007 oraz Uroczystą Sesję Rady Miejskiej ze stycznia 2008 roku, poświęconą nadaniu na nasz wniosek tytułu Honorowego Obywatela Miasta Będzina Biskupowi Adamowi Śmigielskiemu. Obie te imprezy inaugurowały obchody Roku Jubileuszu 650-lecia Będzina, w obu uczestniczył zmarły w październiku ub. roku I Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej – Biskup dr Adam Śmigielski, wielki przyjaciel naszego miasta i TPB.
* „Sadzimy Dęby Pamięci naszych Przodków” – ten wyjątkowy happening pozostawił trwałą pamiątkę po obchodach 650-lecia, mianowicie dwa zielone pomniki – dęby zasadzone na pamiątkę i nazwane imieniem króla Kazimierza Wielkiego i pierwszego wójta Będzina, Hinko Ethiopusa.
* „Akademia Historyczna Będzina” – cykl pięciu wieczorów klubowych w całości poświęconych historii naszego miasta, który został zrealizowany dzięki wspaniałej współpracy TPB z Muzeum Zagłębia. Wykłady pracowników naukowych Muzeum – Aleksandry Rogaczewskiej, Dobrawy Skoniecznej-Gawlik i Jarosława Krajniewskiego – pozwoliły nam wszystkim, a zwłaszcza będzińskim gimnazjalistom, pogłębić wiedzę o Będzinie.
* „Będzin dawniej i dziś” oraz „Będzin moja mała ojczyzna” – to nasze wydawnictwa na rok Jubileuszu, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem i wysoką oceną odbiorców.
* Osobne miejsce w sprawozdaniu zajęła monografia naszego miasta – „Będzin 1358-2008”. To naukowe opracowanie dziejów Będzina powstało wszak z inicjatywy TPB zgłoszonej do Rady Miejskiej jeszcze w 2002 roku, przy niemałym udziale członków naszego stowarzyszenia – Romana Szenka i Sławomira Brodzińskiego.
* Nadto doroczne koncerty, dla sponsorów Będzińskiej Wigilii i ten najważniejszy w roku koncert – „Dziękuję Ci Mamo!” z okazji Dnia Matki, uzupełniły wydarzenia minionego roku, który zwieńczyła Będzińska Wigilia 2008.
Zebrani wysłuchali również informacji o sytuacji finansowej TPB, którą z pełną odpowiedzialnością należy nazwać bardzo dobrą – najlepszą w naszej historii. Tak też tę stronę działalności Zarządu oceniła Komisja Rewizyjna. Dziękując Zarządowi za dotychczasową pracę, Przewodnicząca Komisji Stefania Bęben wnioskowała w imieniu całej Komisji o udzielenie Zarządowi absolutorium za okres sprawozdawczy.
Obok Uchwał o przyjęciu materiałów sprawozdawczych i udzieleniu absolutorium, Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu przyjęło uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Członka TPB Henrykowi Smogórowi.
Walne Zgromadzenie uchwaliło również nowy Regulamin Pracy Zarządu.
W sprawozdaniu wymienione zostały również nagrody i wyróżnienia, które otrzymali w minionym roku członkowie Towarzystwa, a były to Złote i Srebrne Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Nagrody Miasta za działalność na niwie upowszechniania kultury i ta najważniejsza, przyznana naszemu Towarzystwu przez Muzeum w Sandomierzu, Nagroda im. prof. Aleksandra Patkowskiego za działalność na rzecz społeczności lokalnej.
Na zakończenie chcemy się pochwalić, że w sprawozdaniu Zarządu znalazło się kilka bardzo ciepłych zdań adresowanych do nas – redaktorów strony internetowej. Dziękujemy za uznanie, które nas zobowiązuje do jeszcze lepszej pracy!