AKADEMIA HISTORYCZNA BĘDZINA

Nasze miasto, obchodzące w roku bieżącym 650-lecie swojego istnienia, posiada bogatą historię, którą może się szczycić i powinno przekazywać młodym pokoleniom. Towarzystwo Przyjaciół Będzina, stowarzyszenie szczególnie na tę tematykę uwrażliwione, postanowiło zachęcić mieszkańców do zgłębiania wiedzy o wspólnych korzeniach, organizując cykl wykładów pod wspólnym tytułem „Akademia Historyczna Będzina”, by m.in. w ten sposób uczcić 650-lecie.

W czwartek, 28 lutego, Towarzystwo Przyjaciół Będzina zainaugurowało w Bibliotece przy ul. Piłsudskiego cykl wykładów poświęconych historii naszego miasta. Inicjatywa ta realizowana jest przy ścisłej współpracy z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Pierwsze spotkanie poświęcone było najodleglejszej przeszłości. Aby dowiedzieć się czegoś o tych czasach, należy sięgnąć do ziemi, czyli zawierzyć pracy archeologów. Będzin jest w tej szczęśliwej sytuacji, że posiada własne muzeum i skupiony wokół niego zespół badaczy. Bogaty dorobek naukowy ma na swoim koncie mgr Aleksandra Rogaczewska, która od wielu lat systematycznie prowadzi wykopaliska archeologiczne na Górze Zamkowej. Zaproszona na czwartkowy wykład, przedstawiła wyniki swoich badań, bogato ilustrując je prezentacją multimedialną. Na sali obok członków TPB oraz lokalnych pasjonatów pojawiła się, zaproszona przez organizatorów, spora grupa młodzieży z będzińskich gimnazjów wraz z nauczycielami historii i opiekunami kół historycznych i regionalnych. Dla gimnazjalistów organizatorzy przewidzieli na zakończenie cyklu wykładów quiz, którego zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe.


Zarząd Towarzystwa serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na nastepne spotkanie, które odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 17.00, a jego tematem będą początki miasta Będzina. Wykład wygłosi mgr Jarosław Krajniewski – pracownik naukowy Muzeum Zagłębia w Będzinie.