WAKACJE (?) W TOWARZYSTWIE

W wakacyjne miesiące tradycyjnie trwa przerwa w działalności Towarzystwa, nie odbywają się spotkania Zarządu, zawieszone zostały wtorkowe i czwartkowe dyżury w naszej siedzibie, nie są organizowane comiesięczne Wieczory Klubowe. Jednak od kilku już lat nasza wakacyjna działalność stale się rozwija i coraz trudniej mówić o Wakacjach w TPB. W lipcu i sierpniu, jak zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca, odbywać się będą spotkania w ramach „Galerii na murach”, na Górze Zamkowej, przed kościołem Świętej Trójcy. Galeria jest wspaniałą okazją do zakupienia obrazu, rozmowy z twórcami – autorami wystawianych prac, można też poszerzyć swoją biblioteczkę o książki wydane przy naszym współudziale. W trakcie sierpniowej Galerii odbędzie się premiera zestawu widokówek pt. „Będzin dawniej i dziś”, wydanej przez TPB z okazji 650-lecia naszego miasta.

Wakacje to również okres, w którym ruszają prace renowacyjne organizowane w oparciu o środki zebrane w trakcie kwesty prowadzonej przez nas na będzińskich cmentarzach w czasie Święta Zmarłych. Po pokonaniu całej drogi urzędowej, uzyskaliśmy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Pozwolenie (nr 982/08) na prowadzenie prac konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru”. W tym roku konserwatorzy zajmą się przywróceniem do dawnej świetności pomnika Małżonków Feliksy i Teodora Kahlów. Prace przygotowawcze polegające m.in. na odsłonięciu cokołu grobowca oraz prace porządkowe wokół grobowca wykonała we własnym zakresie Parafia Świętej Trójcy – administrator cmentarza. Prace konserwatorskie prowadzi Pracownia Konserwacji Obiektów Zabytkowych mgr Sylwii Namyślak z Bytomia. Stroną organizacyjną i techniczną renowacji grobowców zajmuje się, z upoważnienia Zarządu TPB, powołana w tym roku Komisja w składzie: Halina Szastak, Marek Łyszczarz, Marek Karnowski i Władysław Michał Skarżyński.

W okresie wakacyjnym finalizujemy dwa kolejne wydawnictwa Towarzystwa. Końcem lipca ukaże się wspomniany powyżej zestaw widokówek pt. „Będzin dawniej i dziś”. To już trzeci albumik z widokówkami wydany przez nas, tym razem 17 archiwalnych zdjęć pochodzących ze zbiorów Muzeum Zagłębia oraz Firmy Foto Borkowscy przedstawiamy w zestawieniu ze współczesnym widokiem tych samych obiektów i miejsc. Autorzy albumiku, Jerzy Sender i Wojciech Borkowski, który wykonał wszystkie reprodukcje oraz współczesne fotografie, zapraszając na wędrówkę po dawnym Będzinie pozostawiają mieszkańcom Będzina ocenę zmian utrwalonych okiem obiektywów fotograficznych z różnych epok. Albumik trafi do rąk Państwa już 3 sierpnia, w trakcie sierpniowej „Galerii na murach” – zapraszamy.

W pierwszych dniach września do rąk wszystkich będzińskich pierwszoklasistów i ich nauczycieli trafi książeczka pt. „Będzin – moja mała ojczyzna”. To będące aktualnie w druku wydawnictwo ma charakter ćwiczeń z zakresu regionalizmu. Autorki – będzińskie nauczycielki Jadwiga Janusz-Sender, Jadwiga Konewecka i Jolanta Smętek – zapoznają najmłodszych z legendami i bogatą historią naszego miasta, jego zabytkami oraz tradycjami naszego regionu. Główny bohater książeczki, Rycerz Bendek – przewodnik młodych czytelników, prowadzi ich także do najważniejszych miejsc w naszym mieście i pomaga w zdobywaniu sprawności: super obywatel, znawca przeszłości, niezłomny poszukiwacz i mały przewodnik.

Oba wydawnictwa sfinansowane zostały ze środków własnych Towarzystwa oraz dzięki środkom uzyskanym przez TPB w ogłoszonym przez Gminę Będzin „Konkursie na dotacje z budżetu miasta, na realizację w roku 2008 zadań w zakresie kultury”. Przedsięwzięcie to wsparli również nasi wypróbowanie przyjaciele – sponsorzy.