W pierwszych dniach września dotarła do nas radosna informacja:
Jury X Edycji Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego fundowanej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, na posiedzeniu w Busku Zdroju, w dniu 25 sierpnia 2008 r., obradując w składzie: Wiesław Myśliwski – przewodniczący, Zofia Czubowa – członek, Krzysztof Burek – członek rozpatrzyło zgłoszenia, które napłynęły z całej Polski i postanowiło przyznać następujące nagrody:
I Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby (4000 zł)
Za działalność ekologiczno-kulturową, będącą odpowiedzią na współcześnie szczególnie istotny problem bycia człowieka w środowisku przyrodniczym, prowadzoną w niekonwencjonalnej formie oraz przekraczającą wąską przestrzeń obszarową.
II Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej (3000 zł)
Za zespołową pracę kulturalno-edukacyjną na kilku polach, angażującą i integrującą lokalną społeczność z pominięciem barier wiekowych, realizowaną w małym środowisku z wykorzystaniem możliwości zewnętrznych.
III Towarzystwo Przyjaciół Będzina (3000 zł)
Za bardzo szeroką i wszechstronną działalność zwróconą ku przyszłości z uwzględnieniem przeszłości.
Jury wyraża uznanie i szacunek dla wysiłku społecznego podejmowanego przez pozostałych zgłoszonych do Nagrody oraz dziękuje za udział w rywalizacji.
Uroczystość wręczenia Nagród nastąpi w sandomierskim Zamku, w sobotę 13 września 2008 r., o godzinie 15.30.
Sekretarz Nagrody Jerzy Krzemiński
Organizatorem i fundatorem nagrody im. Aleksandra Patkowskiego, przyznanej w tym roku już po raz dziesiąty jest Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Głównym celem nagrody jest inspirowanie i zachęta do kontynuowania działań wzorowanych na dorobku i osiągnięciach Aleksandra Patkowskiego, a tym samym przyczynianie się do wyzwolenia aktywnego stosunku wobec własnego środowiska, rozwijania badań z zakresu przeszłości i kultury regionu, utrwalania odrębności lokalnych oraz popularyzacji tzw. małych ojczyzn. Nagroda przyznawana jest w formie okolicznościowego medalu oraz nagród pieniężnych, przyznaje się ją osobom prywatnym bądź stowarzyszeniom za znaczące osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnej. Nagroda im. Aleksandra Patkowskiego ma również edycję młodzieżową, która w tym roku została rozstrzygnięta po raz ósmy.
Aleksander Kazimierz Patkowski – twórca regionalizmu, jego teorii i praktyki społecznej. Redaktor wielu czasopism i wydawnictw. Społecznik na miarę swoich niezwykłych czasów.
Urodził się 4 marca 1890 roku w Ożarowie na Ziemi Sandomierskiej. Dzieciństwo i młodość spędził w Sandomierzu. Wzrastał w rodzinie o tradycjach inteligencko – ziemiańskich zdominowanych nurtem świadomego patriotyzmu. W Sandomierzu ukończył progimnazjum rosyjskie, ale maturę zdobył w cenionym, prywatnym gimnazjum polskim Pawła Chrzanowskiego w Warszawie. Na dwóch znakomitych uniwersytetach; lwowskim i krakowskim studiował klasykę, anglistykę i polonistykę. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do rodzinnego Sandomierza i z miejsca przystąpił do organizowania gimnazjum polskiego. Uczył w nim do 1923 roku zyskując opinię wybitnego nauczyciela i wychowawcy. W 1923 roku Aleksander Patkowski wraz ze swoją żoną Zofią przeniósł się do Warszawy, do pracy w Towarzystwie Urządzeń Szkolnych i Laboratoryjnych „Urania”. W 1928 roku podjął pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Równocześnie kierował biblioteką tego ministerstwa. Podczas wojny uczył na tajnych kompletach, wiele pisał. 12 stycznia 1941 roku został aresztowany przez gestapo i uwięziony na Pawiaku. Zginął 22 marca 1942 roku w Oświęcimiu.
Odpowiadając na zaproszenie Organizatorów, skierowane do nas w czerwcu tego roku, przedstawiliśmy pod ocenę Jury działania realizowane przez TPB z okazji Jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Będzinowi. W zgłoszeniu bogato ilustrowanym fotografiami opisaliśmy następujące działania:
* Wydanie kalendarza ściennego z najstarszym znanym wizerunkiem Będzina z lat 1536-37.
* Wydanie tegoż kalendarza w wersji mini (format A4), z historią miasta i rozdanie go wszystkim uczniom będzińskich szkół podstawowych i średnich.
* Inauguracja obchodów 650-lecia podczas „Będzińskiej Wigilii” na Górze Zamkowej.
* Współudział w organizacji miejskiej imprezy inaugurującej Jubileusz połączonej z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Będzina Biskupowi dr. Adamowi Śmigielskiemu, Ordynariuszowi Sosnowieckiemu.
* Zorganizowanie przy współpracy z Muzeum Zagłębia w Będzinie cyklu wykładów pod wspólną nazwą Akademia Historyczna Będzina.
* Happening z okazji „Dnia Ziemi” pt. „Sadzimy Dęby Pamięci Naszych Przodków”.
* Przygotowanie wydawnictw o naszym mieście: książeczki z zakresu regionalizmu dla pierwszoklasistów pt. „Będzin moja mała ojczyzna”, oraz kompletu widokówek zatytułowanego „Będzin dawniej i dziś.”
Na zakończenie tej radosnej Informacji chcemy podkreślić, że w dziesięcioletniej historii nagrody jesteśmy drugim jej laureatem wywodzącym z naszego województwa. W roku 2005 II Nagrodę otrzymał twórca „Muzeum Chleba” – Piotr Mankiewicz z Radzionkowa.