UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ

W asyście sztandarów będzińskich szkół, organizacji społecznych i stowarzyszeń, w sali Teatru Dzieci Zagłębia wypełnionej dostojnymi gośćmi: europarlamentarzystami, senatorami, posłami, radnymi i władzami miasta Będzina i powiatu będzińskiego, prezydentami miast ościennych, duchowieństwem dekanatu będzińskiego i diecezji sosnowieckiej oraz licznie przybyłymi mieszkańcami naszego miasta, odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej poświęcona nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Będzina Jego Ekscelencji Biskupowi Doktorowi Adamowi Śmigielskiemu, Ordynariuszowi Diecezji Sosnowieckiej.


Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, sesję otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Szydło, zapraszając jednocześnie dostojnego gościa do zajęcia honorowego miejsca na scenie, w asyście Bractwa Rycerskiego Chorągwi Czarnego Rycerza z Zamku Będzińskiego. W imieniu wnioskodawców – Towarzystwa Przyjaciół Będzina – laudację na cześć Jego Ekscelencji wygłosił wiceprezes Towarzystwa Jerzy Sender. Następnie kasztelan bractwa rycerskiego odczytał akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Będzina, a jego wręczenia i przekazania pamiątkowego medalu Jego Ekscelencji Biskupowi Adamowi Śmigielskiemu dokonali Prezydent Będzina Radosław Baran wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej naszego królewskiego grodu – Waldemarem Szydło.

Jego Ekscelencja Biskup Adam Śmigielski, Honorowy Obywatel Będzina, w ciepłych słowach podziękował za zaszczytny tytuł, podkreślając podobieństwa, jakie odnajduje w Będzinie do swego rodzinnego Przemyśla, zarówno te historyczne – związane z osobą króla Kazimierza Wielkiego, jak i społeczne – związane m.in. z ludnością pochodzenia żydowskiego zamieszkującą w przeszłości zarówno Przemyśl, jak i Będzin.

Wspominał swą pierwszą mszę odprawioną po ingresie do Katedry Sosnowieckiej, na którą wybrał Będzin z najstarszą, obchodzącą obecnie swoje 700 lecie, parafią pw. Świętej Trójcy. Szczególnie dużo miejsca Jego Ekscelencja poświęcił swym spotkaniom z pierwszym Honorowym Obywatelem Będzina – Kardynałem Jeanem-Marie Lustigerem; mówił o ich wspólnym udziale w odsłonięciu obelisku upamiętniającego zagładę Żydów Będzina i Zagłębia oraz tablicy poświęconej Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata – Księdzu Prałatowi Mieczysławowi Zawadzkiemu.

Po przyjęciu życzeń od uczestników uroczystości, wspólnie z Księdzem Biskupem mogliśmy wysłuchać uroczego koncertu w wykonaniu Iryny i Natalii Jewtuszok z Ukrainy – laureatek XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika. Był to specjalny prezent od organizatorów festiwalu dla Jego Ekscelencji, który patronuje tej niezwykłej imprezie od samego początku.