RATUJMY ZABYTKI NASZEGO CMENTARZA!

Już po raz szósty staniemy przy bramach będzińskich cmentarzy by kwestować na szczytny cel ratowania zabytkowych grobow­ców cmentarza na Górze Zamkowej. Zapoczątkowana przez nas w 2004 roku kwesta przerosła nasze oczekiwania. Dzisiaj z uznaniem możemy powiedzieć, że będzinianie i goście z innych miast odwiedza­jący groby na będzińskich cmentarzach chętnie wrzucają datki do puszek opatrzonych logo Towarzystwa Przyjaciół Będzina wspierając naszą akcję i utwierdzając nas w tym, że nasze działanie spotkało się ze społeczną akceptacją.

Równie wielkim powodem do zadowolenia i satysfakcji jest to, że do kwesty włączają się stale nowi kwestujący: Mieszkańcy Będzina, władze samorządowe z Prezydentem, Starostą, radnymi i pracownikami urzędów. Jak co roku nie zabraknie wśród kwestujących Posła na Sejm RP Grzegorza Dolniaka oraz Honorowego Obywatela Będzina Bogusława Fornalczyka. Licznie reprezentowane będą stowarzyszenia pozarządowe: Klub Absolwenta, Stowarzyszenie Dzieciom Będzina, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „Szansa”, Wolontariaty Szkolne, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Emerytów i Rencistów, Zagłębiowskie Centrum Kultury Żydowskiej, Będzińska Grupa Ratownictwa PCK, Bractwo Rycerskie. Kwestować będą dyrektorzy oraz pracownicy placówek kultury i oświaty, bardzo licznie reprezentowana będzie młodzież będzińskich szkół podstawowych i średnich.

Z satysfakcją możemy stwierdzić, że w nasze ślady poszły Towarzystwo Przyjaciół Grodźca oraz Towarzystwo Przyjaciół Łagiszy, które kwestować będą na rzecz cmentarzy w swoich dzielnicach.

Do tej pory odnowiliśmy pięć zabytkowych pomników: ofiar katastrofy z 1836 r. w kopalni „Reden”, rodziny Chorzelskich, weterana Powstania Styczniowego, Teodora i Feliksy Kahl oraz małżonków Konrada i Ludwiki Siedleckich.

W dotychczasowych kwestach zebraliśmy 58 150 złotych.

W nadchodzącym roku planujemy poddać renowacji krzyż wotywny z wieńcem i kotwicą. Obelisk powstał na przełomie XIX i XX wieku. Jego oryginalna symbolika oraz lokalizacja wieńcząca centralną aleję wskazują na społeczny charakter pomnika. Niestety do naszych czasów nie zachowała się tablica, która wyjaśniłaby czas i przyczynę jego powstania. W związku z powyższym zwracamy się z apelem: jeśli wiecie Państwo cokolwiek o jego historii, prosimy skontaktować się z nami.

W trakcie kwesty otrzymacie Państwo od nas tradycyjnie już widokówkę, tym razem z widokiem krzyża wotywnego, który chcemy poddać renowacji za srodki zgromadzone w tegorocznej kweście. Obok pokazane jest pięć odrestaurowanych już grobowców.

Wiele zapomnianych pomników – świadków wspaniałej historii naszego miasta – czeka na renowację, dlatego prosimy o wsparcie kwesty równie hojne jak w minionych latach. Zapewniamy, że każda ofiarowana przez Was złotówka będzie dobrze wykorzystana.