ZAPRASZAMY NA WIECZÓR KLUBOWY
CZWARTEK 26 KWIETNIA 2012 r. GODZINA 17.00
Towarzystwo Przyjaciół Będzina zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na Wieczór Klubowy poświęcony Janowi Dormanowi, założycielowi i wieloletniemu dyrektorowi Teatru Dzieci Zagłębia. W bieżącym roku mija setna rocznica urodzin tego wybitnego artysty, niemal przez całe życie związanego z naszym miastem.
Jan Dorman to postać prawdziwie renesansowa. Żył w latach 1912-86. Kim był? Choć prościej byłoby zapytać – kim nie był?
Aktor, reżyser, scenarzysta, pedagog, dyrektor teatru, pisarz, kompozytor, animator kultury, działacz społeczny, przyjaciel młodzieży. Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Sosnowcu, w latach 30-tych ubiegłego wieku pracował jako nauczyciel na Polesiu. W latach 1938-39 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1945 r. rozpoczął swoją wielką, życiową przygodę z teatrem. Wraz z żoną Janiną stworzył Międzyszkolny Teatr Dziecka w Sosnowcu, a potem Eksperymentalny Teatr Dziecka w Będzinie. Był twórcą i dyrektorem (w latach 1951-78) Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. W będzińskim teatrze zrealizował 59 przedstawień, a w 22 innych teatrach przygotował 32 inscenizacje teatralne. Opracowywał scenografię do wielu swoich spektakli, był również autorem oryginalnych programów teatralnych, zaproszeń, biuletynów i wystaw. Komponował muzykę współtworzącą jego przedstawienia teatralne. Pisał książki o własnej pracy w teatrze, o swoich doświadczeniach z teatrem tworzonym przez dzieci dla dzieci, artykuły o sztuce w ogóle, a teatrze w szczególności. Autor wnikliwych esejów, nowel, dzienników, wspomnień, sztuk teatralnych dla dzieci i adaptacji scenicznych.
Propagator dobrej literatury – na potrzeby swojego teatru tworzył oryginalne i nowatorskie adaptacje tekstów Maeterlinka, Szekspira, Wilde’a, Błoka, La Fontaine’a, Diderota, Majakowskiego, Voltaire’a, Witkacego i innych.
Wielokrotnie był jurorem festiwali teatrów dla dzieci i młodzieży w Opolu, Białymstoku, Warszawie i Wrocławiu.
Swoje pedagogiczne pasje realizował jako nauczyciel akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, gdzie zrealizował kilka przedstawień warsztatowych i dyplomowych, prowadził wykłady, seminaria naukowe i był promotorem prac magisterskich.
Niestrudzony społecznik i animator życia kulturalnego. Wielokrotnie pełnił mandat radnego miasta Będzina, był również członkiem Miejskiej Komisji ds. Upowszechniania Kultury w Będzinie.
W latach 1965-73 organizował Przegląd Zespołów Obrzędowych ,,Herody”. Ta impreza, zrodzona z jego osobistych pasji i zainteresowań, stała się swoistym forum wymiany doświadczeń dla uczestniczących w niej zespołów i bezcennym źródłem inspiracji dla etnologów, animatorów kultury, ludzi teatru rodem z całego świata. Współpracował z teatralnym ruchem amatorskim, w szczególności z teatrami szkolnymi i studenckimi. Sam wiecznie młody duchem, przez całe życie był wielkim przyjacielem młodzieży. Z jego inicjatywy i pod jego opieką w latach 1971-74 przy Teatrze Dzieci Zagłębia działał Regionalny Ośrodek Studencki ,,Ethiopus”.
Dorobek artystyczny Jana Dormana stawia go w rzędzie tak wybitnych twórców polskiej sceny jak Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor czy Józef Szajna.
Wieczór wspomnień o Janie Dormanie poprowadzi Jan Kuczyński, jeden z założycieli i aktywnych członków Klubu Ethiopus. Prowadzący będzie się koncentrował na psychologicznych i pedagogicznych aspektach działalności Jana Dormana – mniej znanych, a równie ważnych jak jego twórczość artystyczna, a na dodatek zadziwiająco aktualnych, także obecnie, dziś może nawet bardziej niż w czasach, gdy żył i tworzył.
„Klub pod Sową”, czwartek 26 kwietnia 2012 roku, godzina 17.00.
Serdecznie zapraszamy!