25 kwietnia minęła 680. rocznica koronacji Kazimierza Wielkiego na króla Polski. W 1333 roku, w Krakowie, w Katedrze Królewskiej na Wawelu, arcybiskup gnieźnieński Janisław koronował 23-letniego syna Władysława Łokietka.
Rocznicę koronacji króla upamiętniono w Będzinie. W czasie Tygodnia Kazimierzowskiego Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce, Towarzystwo Przyjaciół Będzina, Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Będzińskiej, Stowarzyszenie Harcerskie Ziemi Będzińskiej, Muzeum Zagłębia i Miejski Zespół Szkół nr 1 przygotowały dla mieszkańców wydarzenia lokalne związane z rocznicą koronacji założyciela miasta. Bowiem dzięki Kazimierzowi Wielkiemu Będzin jest miastem. 5 sierpnia 1358 roku, 655 lat temu, nadał on Będzinowi prawa miejskie.
Rocznica była też okazją do ukazania się dwóch książek o Kazimierzu Wielkim, a przecież ten jedyny władca Polski o przydomku Wielki nie doczekał się dotychczas jakiejś szczególnie bogatej literatury na swój temat.
Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce patronowało drugiemu w Będzinie i drugiemu po 1920 roku (a szóstemu w ogóle) samodzielnemu wydaniu rapsodu Stanisława Wyspiańskiego „Kazimierz Wielki”. Jego wydawcą jest Sławomir Brodziński, radny Rady Miejskiej Będzina, a mecenasem Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu.
Natomiast Towarzystwo Przyjaciół Będzina wydało „Kazimierza nad Przemszą” Jarosława Krajniewskiego, opowieść o życiu króla i jego związkach z Będzinem, bogato ilustrowaną przez Krzysztofa Michalskiego.
Przy okazji warto odnotować, że dzisiaj w Będzinie Kazimierza Wielkiego nie jest zbyt wiele: Plac Kazimierza Wielkiego w śródmieściu, Gimnazjum nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Miejskim Zespole Szkół nr 1, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Ziemi Będzińskiej im. Króla Kazimierza Wielkiego, obelisk poświęcony królowi na Placu Ks. Prałata Mieczysława Zawadzkiego, witraż w kościele Świętej Trójcy, dąb Kazimierz Wielki posadzony przy Al. Kołłątaja w pobliżu kolumny Jana III Sobieskiego oraz oczywiście historyczne wzgórze zamkowe z zamkiem piastowskim i kościołem Świętej Trójcy.