W 25. rocznicę pierwszych wyborów w TPB

Zapewne mało kto pamięta, ale właśnie mija 25 lat od pierwszego Walnego Zgromadzenia Członków Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Warto w natłoku bieżących spraw i aktywności wspomnieć o tym ważnym i historycznym już przecież wydarzeniu.

Po latach starań i kilku nieskutecznych próbach, grupa zapaleńców dokonała tego, co dla wielu wydawało się zwykłą mrzonką. W końcu, po pozytywnej opinii władz na szczeblu wojewódzkim
i centralnym, wywalczono zgodę na założenie w Będzinie stowarzyszenia zrzeszającego lokalnych pasjonatów, ludzi którym nie był obojętny los ich Małej Ojczyzny. 18 czerwca 1990 roku, pewnikiem w zawsze nam bliskiej bibliotece, odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Przyjaciół Będzina, z udziałem ponad 40 osób.

To wówczas ci – jak ich dziś nazywamy Ojcowie Założyciele TPB, ustalili strategię i kierunki naszych działań oraz wybrali pierwszy Zarząd Towarzystwa. Od początku wykazaliśmy także przywiązanie do tradycji i łączność z istniejącym jeszcze w latach 20-tych i 30-tych XX wieku Towarzystwem Opieki nad Górą Zamkową. Dlatego tak wiele robimy po dziś dzień w celu ochrony i ożywiania Góry Zamkowej.

Pierwszym prezesem Towarzystwa wybrano jednogłośnie Władysława Śliwonia, co znamienne – do dziś aktywnego członka Zarządu TPB. W naszych archiwach zachował się fragment jego programowego wystąpienia:

„Wszyscy chcemy aby ta nasza najbliższa Ojczyzna była zarazem miejscem najmilszym, najpiękniejszym, dającym się wyróżnić w naszej Wielkiej Ojczyźnie – Polsce… Naszym celem jest, aby gród będziński stał się sławny gospodarnością, inicjatywami ekologicznymi i kulturalnymi, szacunkiem dla własnej historii, a także czystością, porządkiem i sprawnością działania organizmu miejskiego… Chcemy, aby Towarzystwo Przyjaciół Będzina stało się z jednej strony pomocnikiem samorządu lokalnego we wszystkich sprawach jakie będzie on rozwiązywać, z drugiej – inspiratorem przynajmniej niektórych jego działań i liczącym się realizatorem wszystkich przedsięwzięć, które mają na celu poprawę warunków życia, ocalanie od zapomnienia tradycji i historii ,rozwój inicjatyw gospodarczych oraz środowisk kulturotwórczych i profesjonalnych placówek kultury…”

W skład pierwszego Zarządu TPB obok prezesa weszli: Aleksander Kowal i Władysław Skarżyński jako wiceprezesi, Eugeniusz Gawor – długoletni sekretarz Towarzystwa, Antoni Gładkiewicz – nasz pierwszy skarbnik oraz członkowie Zarządu: Barbara Imiołczyk, Janina Wacowska, Zofia Rydel, Wojciech Hoeftmann, Henryk Kumor, Waldemar Musiał, Sylwester Pleszkun, Roman Romański i Grzegorz Tomczyk.

No i Towarzystwo stało się faktem! Teraz wystarczyło już tylko działać dla dobra miasta i mieszkańców – tak jak to czynimy już od ćwierćwiecza.