Wczoraj wieczorem, po heroicznej walce z chorobą, odszedł od nas Waldemar Szydło, Członek Honorowy Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Przez 11 lat prezes TPB, a także wieloletni radny Będzina, pełniący w latach 2006 – 2010 funkcję Przewodniczący Rady Miejskiej.
W marcu bieżącego roku Walne Zgromadzenie Członków TPB, na wniosek prezesa Marcina Lazara, jednogłośnie przyjęło wniosek o nadanie tytułu Członka Honorowego TPB Waldemarowi Szydło. W najbliższy czwartek w Pałacu Mieroszewskich miał nasz Przyjaciel odbierać ten zaszczytny tytuł… niestety. „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”
Poniżej w kilku słowach przybliżamy postać prezesa Szydło.
Przyszedł na świat w okresie okupacji, w domu rodzinnym przy ul. Krakowskiej, dorastał w rodzinie od pokoleń będzińskiej, to tu w Będzinie pracował, to tu działał społecznie i samorządowo, pełniąc przeróżne funkcje.
Waldemar był absolwentem Technikum Leśnego w Brynku, Studium Nauczycielskiego
i Uniwersytetu Śląskiego. Przez szereg lat pracował jako nauczyciel, później w będzińskiej Fabryce Obuwia – Chełmku, a ostatnio w Starostwie Powiatowym, ale tak naprawdę pierwszym i najważniejszym Jego zajęciem była praca społeczna.
Przez cztery kolejne kadencje Waldemar Szydło sprawował mandat Radnego Rady Miejskiej – jak zawsze podkreślał z dumą – radnego ze Śródmieścia. W latach 2006 – 2010 pełnił funkcje Przewodniczącego Rady Miejskiej. To był dobry czas dla Będzina i dla naszego Towarzystwa.
Od 1994 roku Waldemar był aktywnym członek naszego Towarzystwa, w 2004 został prezesem TPB i pełnił tę funkcję nieprzerwanie do 2014 roku, czyli przez 11 lat, tj. najdłużej w historii naszej organizacji.
Wraz z objęciem funkcji prezesa, Waldemar rozpoczął zmienianie wizerunku naszej organizacji. Towarzystwo wyszło na ulice, do mieszkańców, a organizowanym w tym czasie przedsięwzięciom towarzyszyły świeżość i rozmach jakiego do tej pory nie było. Wspólnie ze swymi współpracownikami z Zarządu zorganizowali: pierwszą akcję w ramach Dnia Ziemi pod hasłem „Do UE z czystą Górą Zamkowa”, chwilę później Galerię na murach, w listopadzie rusza pierwsza Będzińska Kwesta, a miesiąc później – pod murami kościoła Świętej Trójcy – Będzińska Wigilia. Cykl tych nowości w Towarzystwie zamyka się w maju 2005 roku, pierwszym koncertem Dziękuje Ci Mamo.
Wszystkie te przedsięwzięcia TPB organizuje w ścisłej współpracy z ówczesnym prezydentem miasta – Panem Radosławem Baranem i pierwszym biskupem sosnowieckim Śp. Adamem Śmigielskim. Wszystkie te imprezy łączy rzecz bardzo ważna – są cykliczne, z roku na rok twórczo rozwijane i nabierają rozmachu.
Na tym nie koniec aktywności Prezesa Szydło. To on doprowadza do powstania tablicy poświeconej pamięci Eugeniusza Gawora, wieloletniego dyrektora biblioteki i przez lata sekretarza TPB. W trakcie tych ponad 11 lat wręczonych zostaje kilkanaście tytułów Członka Honorowego TPB, co ważne tytuł ten dostają zasłużeni Ojcowie założyciele naszego Towarzystwa – Teodozja Kumor Ormianin, prezesi – Roman Szenk, Władysław Śliwoń i Wojciech Hoeftmann, a także Henryk Smogór. To Jego podpis widnieje też pod wnioskiem do Rady Miejskiej o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Będzina – Januszowi Gajosowi i Ks. Biskupowi Adamowi Śmigielskiemu.
Tych niekwestionowanych zasług Waldemara Szydło można by wymienić znacznie więcej, tyle że nie ma takiej potrzeby, by jasno i dobitnie stwierdzić, że wszyscy ponieśli wielką stratę, a pustki pozostawionej po Nim nie będzie łatwo wypełnić.