Pod każdym względem rzadkie, wnikliwe i wstydliwe i pasjonujące są „Portrety kobiet niezwykłych. Skandalistki, damy, emancypantki na dziełach sztuki”. Jest to najnowsza książka Stefanii Lazar, z profesji historyka i muzealnika. Postać ta jest mi bliska, ponieważ jako rodowita Zagłębianka mieszka w Będzinie, gdzie pracuje i tworzy, patrząc codziennie na Czarną Przemszę przepływającą przez naszą rodzinną Brzozowicę.
Stefania w swej pasjonującej książce zajęła się Isabellą de’Medici (,,Niepokorna wspóln Medyceuszka”), Juliettą Récamier (,,Madame niezdobyta”), Anną z Kleve (,,Odprawiona żona”), Agnès Sorel (Nieświęta madonna”), cesarzową Teodorą (,,Prostytutka na szczycie”), Georgianą Cavendish („Żona modna”), Élisabeth-Louise Vigèe-Lebrun (,,Malarki portret własny”), Simonettą Vespucci (,,Niezrównana”), Seymour Worsley (,,Skandalistka z przymusu”) i Małgorzatą Tyrolską („Gęba jak kieszeń”).
Że co, że to postacie w większości zupełnie nieznane? Posłuchajcie, co autorka mówi o tym w przedmowie: „Co łączy wspomniane tu kobiety? Otóż posiadały one władzę. Niektóre realną, pozwalającą wpływać na bieg wydarzeń politycznych, wynikającą z tytułów i pozycji społecznej… Osiągnięta przez nie pozycja oraz popularność, a także barwne, pełne zaskakujących wydarzeń, a czasem i wstydliwych faktów życiorysy sprawiły, że stawały się one inspiracją dla artystów i trafiały na płótna najznakomitszych mistrzów swoich czasów”. Po przeczytaniu tej książki znacznie powiększyło mi się spektrum postaci kobiecych w ujęciu historycznym, co doradzam czytelnikom i za co dziękuję mojej mądrej i utalentowanej krajance.
Powyżej prezentujemy Państwu artykuł, który ukazał się na łamach tygodnika „Angora”, autorstwa Honorowego Obywatela Będzina oraz Honorowego Członka Towarzystwo Przyjaciół Będzina Pana Sławomira Pietrasa.