KUBUŚ FATALISTA, WEWNĘTRZNE DZIECKO I RYDWANY CZASU

24 kwietnia 2014 r. członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Będzina spotkali się na kolejnym czwartkowym wieczorze klubowym zorganizowanym wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną, a poświęconym promocji nowej publikacji wydanej staraniem Towarzystwa.

Enigmatyczny temat wieczoru, to tytuł jednego z rozdziałów książki Jana Kuczyńskiego pt. „Pod parasolem Jana Dormana, czyli krótka historia klubu studenckiego Ethiopus”. Autor opisuje w niej przebieg oryginalnego eksperymentu, jakim w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku była działalność klubu studenckiego przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać licznie przybyłych uczestników opisywanych w książce historycznych wydarzeń. Z zapartym tchem słuchaliśmy barwnych opowieści o tym, jak młodzież studencka w szalonych, choć skomplikowanych latach siedemdziesiątych potrafiła skutecznie łączyć naukę z niezwykle efektywną szeroko zakrojoną działalnością społeczną, tak na rzecz środowiska młodej będzińskiej inteligencji, jak i całej lokalnej społeczności. Ta działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie „parasol Jana Dormana”, artysty i pedagoga bez reszty zaangażowanego w pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju tej części osobowości każdego z nas, którą możemy metaforycznie określać mianem ,,wewnętrznego dziecka’’.

Na szczególną uwagę zasługuje, przygotowana przez pracowników Biblioteki, wyjątkowo bogata i sugestywna oprawa plastyczna wieczoru, którą tworzyły archiwalne zdjęcia, dyplomy i odpowiednio powiększone kopie artykułów prasowych z epoki, poświęconych niezwykle bogatej i zróżnicowanej działalności klubu Ethiopus oraz odtworzone elektronicznie, śmiałe i nowatorskie reklamy imprez klubowych. Całość dopełniały charakterystyczne dla twórczości Jana Dormana teatralne rekwizyty i gadżety.

Szczególnie miłą niespodziankę tak dla organizatorów jak i uczestników spotkania przygotowała Iwona Dowsilas, prezes Fundacji im. Jana Dormana, córka tego wybitnego artysty. Przedstawiła niezwykle ciekawe fragmenty archiwalnej korespondencji pomiędzy Janem Dormanem a klubem Ethiopus i liczne dokumenty dotyczące działalności prowadzonej wspólnie przez teatr i klub.

Dodajmy do tego wykwintny catering przygotowany przez restaurację Club99 i niezwykle ciekawe dyskusje kuluarowe już po zakończeniu pierwszej, oficjalnej części wieczoru, a okaże się że ci, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, wiele, bardzo wiele stracili.

Na szczęście każdy ma możliwość „zaopatrzyć się” w arcyciekawą publikację Jana Kuczyńskiego, opisującą arcyciekawe wydarzenia, oczywiście do momentu wyczerpania nakładu tej książki. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Zarządem Towarzystwa.

materiał video kanał99