NOWE OBLICZE ROBERTA GARSTKI

Robert Garstka

urodzony w 1972 roku w Bielsku – Białej. Animator kultury, działacz społeczny, dokumentalista regionalnej historii. Uhonorowany wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Laureat licznych konkursów fotograficznych, m.in. nagroda Telewizji Katowice. Członek Związku Polskich Fotografików Przyrody oraz współzałożyciel fotogrupy KOŃ TROJAŃSKI. Członek Towarzystwa Przyjaciół Będzina, w latach 2002-2006 członek zarządu. W okresie 2001-2002 współpracownik tygodnika „Nowe Zagłębie”, na łamach, którego poruszał tematy społeczne i kulturalne, przeprowadzając wywiady m.in. z: Ryszardem Pawłowskim, Krzysztofem Wielickim, Markiem Kotańskim. Jego zdjęcia i artykuły ukazują się w prasie lokalnej. „Będziński pejzaż frasobliwy” jest debiutancką książką Roberta Garstki.

***

Niezwykle interesujący był czwartkowy wieczór klubowy z Robertem Garstką, poświęcony jego pierwszej książce o będzińskich krzyżach i kapliczkach przydrożnych. „Starzy Będzinianie” z zaciekawieniem i zdumieniem słuchali odkrywanej przed nami przez Roberta historii tych małych obiektów sakralnych, obiektów powszechnie znanych, ale również i takich o istnieniu, których wielu z nas nie miało pojęcia.

Mieliśmy niepowtarzalną okazje poznać nie tylko książkę, nie tylko opisywane w niej obiekty, ale również zapał i pasję autora, który w trakcie spotkania dał się nam poznać również jako wspaniały gawędziarz.

Możemy powiedzieć, że książka ta powstawała pod „naszym nosem” wszak autor z Towarzystwem jest związany od wielu lat stałą i bardzo owocną współpracą jako fotograf – dokumentalista naszych działań i członek zarządu w poprzedniej kadencji. Trzeba jednak przyznać, że rezultat pracy Roberta przerósł nasze oczekiwania a upór, z jakim dążył On do napisania i wydania tej niezwykle cennej książki godny jest podziwu i najwyższego uznania. Potwierdzają to gorące oklaski, gratulacje i słowa uznania, jakimi uczestnicy spotkania nagrodzili autora po zakończeniu prezentacji a także zamieszczone we wstępie do książki opinie autorytetów w tej materii, których fragmenty pozwalam sobie przytoczyć poniżej:

***

(…) „Autor w publikacji „Będziński pejzaż frasobliwy” opisał kapliczki, krzyże i figury znajdujące się na terenie gminy Będzin. W oparciu o zebrany materiał z archiwów parafialnych, z kronik parafialnych, z rozmów ze starszymi osobami i własnych obserwacji opisał ich historię, stan zachowania i podał informację o ich lokalizacji. W sposób prosty i przystępny podjął próbę przedstawienia Czytelnikom, zachowanych pamiątek po naszych przodkach. W ten sposób Autor chce ocalić od zapomnienia to, co jest piękne i nam drogie, a co dotyczy naszej Małej Ojczyzny.(…) Ta publikacja przyczynia się też do ratowania tak pięknych i drogich nam pamiątek przeszłości, które na naszych oczach giną na skutek działania natury, niedbalstwa i często lekkomyślności ludzkiej. Na nas spoczywa obowiązek troski o nie. Trzeba o nie dbać, bo przynoszą błogosławieństwo od Boga i chronią przed nieszczęściami.(…) Jestem wdzięczny Autorowi, że poprzez swoją publikację przyczynia się do zachowania w pamięci świadectwa wiary ludu naszej diecezji i uwrażliwia nas, byśmy wszyscy mieli poczucie obowiązku zachowania ich dla przyszłych pokoleń.”(…)

dr Adam Śmigielski Biskup Sosnowiecki.

(…) „Publikacja (…) jest unikatowa, bo sięga tam, gdzie niemal nikt jeszcze nie dotarł. Nie mówi o miejscach, które są dla Będzina typowe i charakterystyczne, ale o tych, które pozornie niewidoczne żyją gdzieś obok nas swoim magicznym życiem. Autor udokumentował ten materiał własnymi wspaniałymi fotografiami. Jako Miejski Konserwator Zabytków otrzymałem w tej publikacji ogromne źródło informacji potrzebnej i ważnej w mojej pracy. Jako będzinianin – wspaniały prezent, który dokumentuje również to, że nie brak w Będzinie ludzi przyjaźnie nastawionych i chętnych do pomocy, którzy swoją wiedzą i pamięcią pragną ratować to, co dla nas wszystkich cenne.”(…)

mgr inż. arch. Radosław Nawara Miejski Konserwator Zabytków Urząd Miejski w Będzinie.

***

Niestety „Będziński pejzaż frasobliwy” jest już praktycznie nie do kupienia, acz z całą pewnością książkę można wypożyczyć we wszystkich będzińskich parafiach, jest również dostępna w Bibliotece Miejskiej. Myślę więc, że na koniec tej relacji nie pozostaje nic innego jak zachęcić wszystkich do lektury i odwiedzenia miejsc opisanych przez Roberta Garstkę i jak On sam nas namawia podjąć starania o otoczenie tych świadków naszej przeszłości opieką. To wspaniałe pole do działania dla społeczności lokalnych naszego miasta, dla kół regionalnych działających w szkołach, dla wszystkich, którym nasze korzenie – historia Będzina nie są obojętne.

Opracował: Jerzy Sender