W poniedziałek 27 stycznia, w 80. rocznicę wyzwolenia Będzina, wspólnie z władzami samorządowymi Miasta i Powiatu będzińskiego oraz Młodzieżową Radą Miasta złożyliśmy kwiaty pod Pomnikiem Poległym za Wolną Polskę. Oddaliśmy hołd wszystkim, którzy walczyli o naszą wolność i przetrwali trudne lata niemieckiej okupacji.
27 stycznia 1945 roku do Będzina wkroczyły oddziały 59. Armii gen. płk. Iwana Korownikowa oraz 4. Samodzielnego Korpusu Pancernego gen. P. Połubojarowa, kończąc lata niemieckiej okupacji. Wyzwolenie miasta było możliwe nie tylko dzięki odwadze żołnierzy, ale także zaangażowaniu miejscowej ludności. To m.in. dzięki informacjom od jednego z mieszkańców udało się rozminować wiadukt kolejowy łączący Koszelew z Będzinem, co zapobiegło ogromnym zniszczeniom.
Zagłębie Dąbrowskie, w tym Będzin, miało strategiczne znaczenie dla III Rzeszy – tutejszy przemysł i surowce zasilały niemiecką machinę wojenną. Jednak już w 1944 roku widać było oznaki upadku okupantów – rozpoczęła się ewakuacja, niszczono dokumenty i próbowano uciekać przed nadciągającą Armią Czerwoną.
27 stycznia to także dzień wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau – symbolu niewyobrażalnego cierpienia milionów ludzi. Pamięć o tych wydarzeniach przypomina nam, jak ważne jest pielęgnowanie historii i dbanie o pokój.
Nigdy więcej wojny!