W kwietniu 2004 roku Towarzystwo po raz pierwszy włączyło się w obchody Dnia Ziemi, zapraszając wszystkich członków i sympatyków TPB, mieszkańców miasta oraz młodzież z będzińskich szkół do udziału w akcji pod hasłem „Do Unii Europejskiej z czystą Górą Zamkową”. Odzew społeczny przerósł nasze oczekiwania, udział w akcji wzięło wówczas blisko 800 osób! Od tej pory, rokrocznie w kwietniowe sobotnie przedpołudnie, Zarząd organizuje podobne akcje o charakterze ekologicznym, które cieszą się nadal sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta, w tym również młodzieży, choć rekordu frekwencyjnego z 2004 roku jak dotąd nie udało się pokonać.
Zielona Aleja Przyjaciół Będzina
W latach 2005 – 2007, w ramach Dnia Ziemi, przemieściliśmy się z Góry Zamkowej na bulwary wzdłuż Czarnej Przemszy, gdzie na odcinku od budynku biblioteki do ul. Krasickiego powstała z naszej inicjatywy Zielona Aleja Przyjaciół Będzina. Towarzystwo posadziło wówczas 50 szlachetnych drzew dając tym samym początek zmianie oblicza tej części miasta.
Drzewa Pamięci
W 2008 roku, z okazji 650-lecia lokacji miasta, zasadziliśmy na Górze Zamkowej szlachetne dęby – Drzewa Pamięci. Jeden poświecony osobie pierwszego będzińskiego wójta Hinko Ethiopusa oraz drugi ku czci wielkiego dobroczyńcy miasta, który nadał mu w 1358 roku prawa miejskie, czyli króla Kazimierza Wielkiego, o czym mogą Państwo przeczytać w zakładce poświęconej projektowi „Ocalić od zapomnienia”.
W kwietniu 2010 roku, po tragicznym wypadku prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w ramach Dnia Ziemi postanowiliśmy oddać hołd ofiarom tej tragedii, dokonując nasadzenia w pobliżu kolumny Jana III Sobieskiego dwóch kolejnych, szlachetnych drzew: buka purpurowego, który został poświęcony pamięci posła Grzegorza Dolniaka oraz buka złotego upamiętniającego wszystkie 96. ofiar smoleńskiej katastrofy.
W tym miejscu pragniemy dziękować wszystkim partnerom naszych zielonych akcji, w tym akcji sprzątania świata, w szczególności pracownikom Referatu Ochrony Środowiska UM w Będzinie, miejskim wodociągom, młodzieży ze szkolnych wolontariatów z osiedla Zamkowego i Szkoły Podstawowej nr 11 oraz młodym aktywistom z Klubu Absolwenta, a także będzińskim zuchom i harcerzom.