XI Kwesta Będzińska już za nami, mamy rekord!

 

W dniach 1 i 2 listopada 2014 roku, odbyła się XI. Kwesta Będzińska. Towarzystwo Przyjaciół Będzina, pod patronatem Ordynariusza Sosnowieckiego, od 11 lat organizuje zbiórkę na rzecz ratowania zabytków najstarszej będzińskiej nekropolii.
 

 
Podobnie jak w poprzednich latach kwesta prowadzona była na trzech będzińskich cmentarzach: na Górze Zamkowej, komunalnym i przy ul. Krakowskiej.W tym roku liczba kwestujących wolontariuszy przekroczyła 300 osób! Mieszkańcy Będzina oraz odwiedzający tu zmarłych mieszkańcy innych miast mogli spotkać wśród kwestarzy, uzbrojonych w okolicznościowe kartki i zaplombowane puszki z logotypem Towarzystwa, m.in. Honorowych Obywateli Miasta – Bogusława Fornalczyka i Sławomira Pietrasa, władze samorządowe w tym marszałka województwa śląskiego Kazimierza Karolczaka, radnych rady miejskiej i powiatu, dyrektorów instytucji kultury, urzędników, nauczycieli, przedsiębiorców, przedstawicieli służb mundurowych, kombatantów, a także reprezentantów zaprzyjaźnionych z Towarzystwem organizacji pozarządowych, min. stowarzyszenia młodych muzyków Spectrum, czy Stowarzyszenia Wspierania Działań Twórczych Via Arte. Jak zwykle nie zawiodła młodzież – ponad połowa wolontariuszy rekrutowała się spośród osób zrzeszonych w Klubie Absolwenta, szkolnych wolontariatach z Miejskiego Zespołu Szkól nr 1, ze Szkoły Podstawowej nr 11 i Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 na Syberce. Kwestę wsparli także licealiści z Kopernika i harcerze.

Kwesta 2014 okazała się być rekordową! Po podliczeniu wszystkich zebranych środków z dumą ogłaszamy, iż wspólnie zebraliśmy 29 477 złotych i 39 groszy. Raz jeszcze dziękujemy za Państwa hojność i zrozumienie dla naszej akcji. Zapewniamy, że każda ofiarowana przez Was złotówka będzie dobrze wykorzystana.

Dzięki środkom zebranym w tym roku planujemy sfinansować drugi etap prac konserwatorskich przy nagrobku Marcina Mazurka. Chcemy także odnowić, wykonany z białego marmuru, obelisk doktora Józefa Wodnickiego. Pomnik nagrobny został wystawiony w 1887 roku, w jego górnej partii osiowo usytuowany jest porcelanowy medalion z podobizną zmarłego. W marmurowej, profilowanej ramce znajduje się mocno już dziś zatarta inskrypcja, a powierzchnia płyciny jest pęknięta.

fotografie dzięki uprzejmości;
Czesław Fornalczyk
Piotr Szkutnik
Piotr Wyparło