XVII Będzińska Wigilia w cieniu pandemii

 

19 grudnia, w niedzielę poprzedzającą Święta Bożego Narodzenia, w świątyni na będzińskiej Syberce odbyła się tradycyjnie kolejna, Będzińska Wigilia. Udział w tym wyjątkowym, corocznym spotkaniu z księdzem biskupem udział wzięło ponad 100 osób. Wszyscy w dystansie, maseczkach i reżimie sanitarnym.

Trwająca niestety pandemia wymusiła na naszym Towarzystwie, jako organizatorze tej imprezy, zmianę jej formuły. Nie było tradycyjnego łamania się opłatkiem, a część oficjalną i artystyczną przenieśliśmy do wnętrza świątyni. Tradycyjny poczęstunek potrawami wigilijnymi „pod gołym niebem” musieliśmy także zastąpić wydawką jedzenia na wynos. Były zupa grzybowa z łazankami od restauracji Staromieyska, kapusta wigilijna od restauracji Szafranowy Dwór oraz smażona ryba i świąteczne pierniki, te ostatnie wypiekane w cukierni Tkacz.

W tym miejscu warto wymienić mecenasów naszej wigilii, ludzi i przedsiębiorstwa od lat wspierające to wielkie dzieło, a są wśród nich, obok wspomnianych wyżej zagłębiowskich restauracji: firma Rowis i Marek Siemiński, SFA Polska i Fabrizio Cozzi, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Siewierz, Bank Spółdzielczy w Będzinie i Jego prezes Ryszard Olszewski, Biuro Turystyczne Lubatur, Państwo Dariusz i Renata Szota – przedsiębiorstwo Unidaweld, firma Kasperczyk – Pan Bartosz Kasperczyk, klinika dentystyczna Jomadent, Uniqa ubezpieczenia – Mateusz Drobniak, firma Frosta oraz PSS Społem Będzin.

A także Kamil Wnuk i wolontariusze stowarzyszenia Polska 2050 Szymona Hołowni, Państwo Elżbieta i Piotr Czerwińscy, Jacek i Bożena Pawlikowscy, Anna i Grzegorz Pawlakowie, Zenon Koziołek – dorabianie kluczy z immobilizerem, Marcin Ciesielski, Agata Molicka – sklep Scena, Bożena Gut – sklep „Do chlebka”, zakład jubilerski Rafał Molicki oraz stowarzyszenie Ziemia Będzińska.

Tuż obok namiotu z wydawką wigilijnych potraw stanęła tradycyjna szopka od lat budowana przez firmę Lamber, producenta mebli biurowych z Łagiszy.

Jak co roku wigilijne spotkanie w Będzinie swoją obecnością uświetnił Ordynariusz naszej Diecezji ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, a także ksiądz kanonik Andrzej Stępień. Część artystyczną natomiast wypełnił występ zespołu Sweet Voices ze Studia Art w Porębie. Wspólne kolędowanie, a także złożone przez księdza Biskupa, księdza kanonika i prezesa TPB życzenia wielu zebranych napełniły otuchą i wiarą w lepsze jutro.

Na koniec należy złożyć wielkie podziękowania księdzu proboszczowi Zygmuntowi Skipirzepie za udostepnienie świątyni i terenu wokół kościoła.